Zespół

 

 

Zarząd:
Prezes: Tadeusz Królczyk
Wiceprezes: Katarzyna Odrzywołek
Sekretarz: Olga Danek

Komisja Rewizyjna:
Ewelina Olaszek
Monika Biesaga
Ewa Dyngosz

Rada Programowa:
Tadeusz Królczyk
Ewelina Malik
Agata Mucha
Anka Dawidowicz
Magdalena Arabas
Aleksandra Kalisz

 

Nasz zespół składa się ze studentów i absolwentów krakowskich uniwersytetów. Każdy z nas zajmuje się różnymi dziedzinami w szeroko pojętej tematyce żydowskiej i romskiej. Ponadto grono z nas ma pedagogiczne wykształcenie. Trzy z naszych edukatorek są stypendystkami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Ewa Dyngosz 2013, Ewelina Olaszek 2014, Katarzyna Odrzywołek 2013). Co istotne większość z Nas podjęła studia III stopnia bądź myśli o kontynuacji kariery naukowej na tym szczeblu. Poza działalnością, jako wolontariusze w grupie Mifgash znaczna część z nas podejmuje wiele cennych inicjatyw na rzecz pielęgnacji historii, kultury tradycji żydowskiej, romskiej oraz innych mniejszości etnicznych i narodowych. Różnorodność naszej grupy daje możliwość szerszego spojrzenia na zagadnienia, które poruszamy na lekcjach. Łączy nas wspólna pasja i chęć dzielenia się posiadaną wiedzą. Pozostajemy do dyspozycji wszystkich nauczycieli krakowskich gimnazjów, liceów i techników. Naszym celem nie jest wbicie młodym ludziom do głowy konkretnej opinii na jakiś temat, ale danie im wiedzy, która pozwoli samodzielnie wyrobić sobie zdanie.

Tadeusz Królczyk

Prezes Fundacji

Absolwent slawistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od wielu lat działa na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, upamiętnienia ofiar Holokaustu oraz edukacji w zakresie historii i kultury polskiej oraz żydowskiej. Angażuje się w działania na rzecz zwalczania przejawów antysemityzmu i antypolonizmu. Mocno angażuje się w upamiętnienie polsko-żydowskiej martyrologii w rodzinnej wsi Ochotnicy. W 2009 roku założył nieformalną grupę edukacyjną, która kilka lat temu przekształciła się w Fundację MIFGASH.

Katarzyna Odrzywołek

Wiceprezes Fundacji

Od 2017 roku jest pracownikiem Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie prowadzi zajęcia edukacyjne oraz jest odpowiedzialna za organizację pobytów studyjnych dla dorosłych i młodzieży. Katarzyna jest absolwentka historii (specjalizacja nauczycielska), politologii oraz studiów romologicznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Stypendystka Europejskiego Instytutu Studiów Żydowskich w Sztokholmie Paideia oraz Programu Erasmus+ realizowanego w Beit Berl College w Izraelu. Jest wiceprezesem i członkiem Fundacji Mifgash.

Olga Danek

Dyrektorka Programowa , Edukatorka

Antropolożka kultury i literatury; doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej główny obszar badawczy to problematyka żydowska w literaturze i kulturze po II wojnie światowej, kwestie tożsamości żydowskiej oraz temat Holokaustu i Marca ‘68. Członkini zespołu badawczego w projekcie Kulturowe i literackie kontakty polsko – żydowskie. Historia i współczesność subsydiowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (program „Mistrz”); stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Prowadziła autorskie warsztaty na Uniwersytecie Jagiellońskim, które dotyczyły obrazu Holokaustu w tekstach kultury. Członkini JCC Kraków. Prywatnie miłośniczka humusu, Europy Wschodniej oraz Indii.

Małgorzata Kucharska

Edukatorka , Koordynatorka projektu "Między Krakowem a Jerozolimą" oraz warsztatów antydyskryminacyjnych

Absolwentka Teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Ukończyła również studia Relacje chrześcijańsko-żydowskie oraz liczne kursy i szkolenia dotyczące judaizmu. Katecheta, teolog, nauczyciel judaizmu, edukator. Jest też przewodnikiem po krakowskim Kazimierzu. Pomysłodawczyni warsztatów dla dzieci i dorosłych "Poznajemy różne religie" oraz Warsztatów Antydyskryminacyjnych. Jej pasją jest nauczanie. Interesuje się historią Polski, teologią, prawem kanonicznym, judaizmem i historią Żydów. W wolnych chwilach zwiedza tajemnicze zakątki Krakowa.

Wojtek Huk

Edukator

Student Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Licencjonowany przewodnik po Krakowie i pilot wycieczek. Prywatnie mieszkaniec dzielnicy Kazimierz. Interesuje się nie tylko dziejami krakowskich Żydów, ale też współczesnym życiem ich społeczności, co zaprowadziło go do JCC, gdzie pracuje jako wolontariusz.

Magdalena Arabas

Edukatorka

Religioznawca z wykształcenia i z pasji. Swoją uwagę skupiła na historii Żydów w XX w Polsce, a szczególnie na zagadnieniu dotyczącym pogromów żydowskich. Oprócz przeszłości interesuje się również teraźniejszością, co sprowadziło ją do JCC, gdzie pracuje i aktywnie uczestniczy w życiu społeczności żydowskiej w Krakowie. Prywatnie kocha podróże, dzięki którym może poznawać inne kultury i religie.

Monika Biesaga

Edukatorka

Doktorantka w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej przygoda z kulturą żydowską zaczęła się od podróży do Izraela. I choć od powrotu z Bliskiego Wschodu minęło ponad 5 lat, to nadal zapamiętale studiuje judaistykę i jak na razie… końca nie widać!

Julia Gnatowska

Edukatorka

Studentka judaistyki. Pasjonuje ją sztuka współczesna, socmodernizm oraz literatura. Jest lektorem języka angielskiego. Wolny czas spędza gotując i czytając.

Justyna Arabska

Edukatorka

teatrolog i kulturoznawczyni z papierami z UJ. Niedoszła judaistka, nieustannie podsycająca w sobie pasję do kultury żydowskiej. Doktorantka na Wydziale Polonistyki UJ. Obszar jej zainteresowań badawczych to performatywność ciała, granice doświadczeń w sztuce i zagadnienie tożsamości aktora żydowskiego. Współpracuje z licznymi krakowskimi teatrami. Bardzo ceni sobie pracę z mniejszościami narodowymi i etnicznymi. W wolnym czasie uprawia jogę i nadrabia zaległości w oglądaniu filmów o superbohaterach.

Monika Krawczyk

Edukatorka

Studentka relacji międzykulturowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonuje się lingwistyką, antropologią i dialogiem międzykulturowym. W wolnych chwilach kocha gotować, piec słodkości i odkrywać zupełnie nowe przepisy.

Katarzyna Domagała

Edukatorka

Skończyła slawistykę, judaistykę oraz stosunki etniczne i migracje na UJ specjalizując się w historii Żydów na Bałkanach. Pracuje w banku szkoląc analityków finansowych. Po godzinach planuje podróże i z powodzeniem wykorzystuje kulinarne inspiracje z poprzednich.

Ewa Goczał

Edukatorka

Absolwentka polonistyki i rusycystyki, nauczycielka języka polskiego. Na Uniwersytecie Pedagogicznym pisze doktorat o poezji Aleksandra Wata i Piotra Matywieckiego. Na Uniwersytecie Papieskim kończy studia podyplomowe na kierunku „Relacje chrześcijańsko-żydowskie”. Ukończyła także szereg kursów w zakresie wiedzy o kulturze żydowskiej i judaizmie oraz edukacji o Holokauście. Uczestniczy w projekcie naukowym „Obrazy Boga, człowieka i świata w literaturze polskiej XX i XXI wieku”, realizowanym w Instytucie Myśli Józefa Tischnera. Interesuje się historią filmu. W wolnych chwilach chodzi do kina albo na długie spacery.

Ada Bryś

Edukatorka

Studentka relacji międzykulturowych na Instytucie Studiów Międzykulturowych UJ, Młoda Liderka Dialogu (tytuł nadany przez Forum Dialogu), od semestru letniego 2017 prowadzi warsztaty Szkoły Dialogu. Interesuje się edukacją międzykulturową oraz mniejszościami etnicznymi. Stawia na budowanie tożsamości regionalnej.

Anna Krzynówek

Edukatorka

Absolwentka wydziału historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorantka Uniwersytetu Pedagogicznego. Zakochana w Izraelu i zafascynowana jego mieszkańcami. O tym kraju może mówić godzinami, podobnie jak o jego ortodoksyjnych mieszkańcach. Główne zainteresowania badawcze to relacje społeczne we współczesnym Izraelu, antysemityzm i Holokaust oraz kirkuty na terenie Małopolski.

Fundacja Mifgash
ul. Juliusza Lea 213
30–133 Kraków
NIP: 677-23-83-381
Wesprzyj nas !
Numer rachunku bankowego:
4112 4045 7511 1100 1060 1345 37
Nazwa banku:
Bank Polska Kasa Opieki S.A.
Dyrektorka programowa
Olga Adamowska
e-mail: 
Koordynatorka projektu „Między Krakowem a Jerozolimą” oraz warsztatów antydyskryminacyjnych
Małgorzata Kucharska
tel. 509 845 105
e-mail: 
Media społecznościowe
Facebook
LinkedIn
Instagram