Nasz zespół składa się ze studentów i absolwentów krakowskich uniwersytetów. Każdy z nas zajmuje się różnymi dziedzinami w szeroko pojętej tematyce żydowskiej i romskiej. Ponadto grono z nas ma pedagogiczne wykształcenie. Trzy z naszych edukatorek są stypendystkami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Ewa Dyngosz 2013, Ewelina Olaszek 2014, Katarzyna Odrzywołek 2013). Co istotne większość z Nas podjęła studia III stopnia bądź myśli o kontynuacji kariery naukowej na tym szczeblu. Poza działalnością, jako wolontariusze w grupie Mifgash znaczna część z nas podejmuje wiele cennych inicjatyw na rzecz pielęgnacji historii, kultury tradycji żydowskiej, romskiej oraz innych mniejszości etnicznych i narodowych. Różnorodność naszej grupy daje możliwość szerszego spojrzenia na zagadnienia, które poruszamy na lekcjach. Łączy nas wspólna pasja i chęć dzielenia się posiadaną wiedzą. Pozostajemy do dyspozycji wszystkich nauczycieli krakowskich gimnazjów, liceów i techników. Naszym celem nie jest wbicie młodym ludziom do głowy konkretnej opinii na jakiś temat, ale danie im wiedzy, która pozwoli samodzielnie wyrobić sobie zdanie.

 

Edukatorzy

Wojtek Huk

Student Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Licencjonowany przewodnik po Krakowie i pilot wycieczek. Prywatnie mieszkaniec dzielnicy Kazimierz. Interesuje się nie tylko dziejami krakowskich Żydów, ale też współczesnym życiem ich społeczności, co zaprowadziło go do JCC, gdzie pracuje jako wolontariusz.

 

Małgorzata Kucharska

Absolwentka Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ukończyła również liczne kursy i szkolenia dotyczące judaizmu.Nauczyciel, teolog, edukator. Jej pasją jest nauczanie. Od kilku lat pracuje jako katecheta,jest też przewodnikiem po krakowskim Kazimierzu. Pomysłodawczyni autorskich warsztatów dla dzieci i dorosłych na temat edukacji międzykulturowej. Interesuje się historią Polski, teologią, prawem kanonicznym, judaizmem i historią Żydów. Lubi gruszki, truskawki i ptasie mleczko, w wolnych chwilach zwiedza tajemnicze zakątki Krakowa.

 

Magdalena Arabas

Religioznawca z wykształcenia i z pasji. Swoją uwagę skupiła na historii Żydów w XX w Polsce, a szczególnie na zagadnieniu dotyczącym pogromów żydowskich. Oprócz przeszłości interesuje się również teraźniejszością, co sprowadziło ją do JCC, gdzie pracuje i aktywnie uczestniczy w życiu społeczności żydowskiej w Krakowie. Prywatnie kocha podróże, dzięki którym może poznawać inne kultury i religie.

 

Olga Danek

Antropolożka kultury i literatury; doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej główny obszar badawczy to problematyka żydowska w literaturze i kulturze po II wojnie światowej, kwestie tożsamości żydowskiej oraz temat Holokaustu i Marca ‘68. Członkini zespołu badawczego w projekcie Kulturowe i literackie kontakty polsko – żydowskie. Historia i współczesność subsydiowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (program „Mistrz”); stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Prowadziła autorskie warsztaty na Uniwersytecie Jagiellońskim, które dotyczyły obrazu Holokaustu w tekstach kultury. Członkini JCC Kraków. Prywatnie miłośniczka humusu, Europy Wschodniej oraz Indii.

 

Katarzyna Odrzywołek

Od 2014 r. jest koordynatorką grupy Mifgash. Naukowo związana z Uniwersytetem Pedagogicznym gdzie ukończyła dwa kierunki studiów: historie i politologię. Jest aktywistką, zatem „siedzenie w książkach” nie należy do jej ulubionych zajęć mimo to kontynuuje edukacje na studiach doktoranckich (historia) i podyplomowych Romologia. Ma obsesję na punkcie sportu i zdrowego trybu życia, biega, pływa, jeździ na nartach i na rowerze. W wolnych chwilach słucha bałkańskich, żydowskich i romskich melodii. Ma duszę wędrowca ciekawego innych kultur i ludzi.

 

Monika Biesaga

Doktorantka w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej przygoda z kulturą żydowską zaczęła się od podróży do Izraela. I choć od powrotu z Bliskiego Wschodu minęło ponad 5 lat, to nadal zapamiętale studiuje judaistykę i jak na razie… końca nie widać!

 

Julia Gnatowska

Studentka judaistyki. Pasjonuje ją sztuka współczesna, socmodernizm oraz literatura. Jest lektorem języka angielskiego. Wolny czas spędza gotując i czytając.

 

PR/Marketing

 

Joanna H. Wojtasińska

Z wykształcenia jest copywriterem. Umiejętności nabyte podczas pracy zawodowej wykorzystuje w działalności charytatywnej na rzecz drugiego człowieka. Zależy jej, by własną pracą zmieniać świat na lepszy, przede wszystkim przyjazny dzieciom, pełen miłościi pokoju, bez podziałów pomiędzy ludźmi. Jest człowiekiem ciekawym świata i ludzi. Z zamiłowania podróżniczka. Uprawia sport: biegi ultra, strzelectwo, windsurfing. Lubi posłuchać dobrej muzyki, przeczytać dobrą książkę, spotkać się z przyjaciółmi.